Hur Man Läser Auktionsbladet

Innehållsförteckning:

Hur Man Läser Auktionsbladet
Hur Man Läser Auktionsbladet

Video: Hur Man Läser Auktionsbladet

Video: Hur ska man läsa orden? (HOMOGRAFER) 2024, April
Anonim

I Ryssland är japanska bilar mycket efterfrågade, eftersom de är en tillräckligt "fräsch" utländsk bil för våra vägar och förhållanden. Det är dock nödvändigt att noggrant välja ett nytt fordon, eftersom den tidigare ägaren inte alltid är försiktig och försiktig. I det här fallet måste du hänvisa till auktionsbladet, som innehåller all nödvändig information om fordonets skick.

Hur man läser auktionsbladet
Hur man läser auktionsbladet

Det är nödvändigt

auktionsblad

Instruktioner

Steg 1

Ta auktionsbladet som du får när fordonet säljs. Innan auktionen i Japan innehåller detta dokument grundläggande information om fordonets tekniska skick och dess utrustning, samt anteckningar som skador och repor på kroppen. Baserat på denna information bestäms bilkostnaden.

Steg 2

Läs grundläggande information om försäljningen och själva fordonet. De visas på den övre raden på auktionsbladet. Det första och andra fältet anger auktionens datum, stad och nummer. Detta följs av fordonets namn och dess karosserisats. I fält 5 markeras beteckningen för typ av transmission och motorns förskjutning. I det här fallet betyder FA och CA automatisk, och F5 och C5 är manuell körning med kontroller på golv respektive rattstång. Bilens totala körsträcka anges i fält 6, det sista underhållsdatumet anges också där. I fält 10 anges auktionspriset med startpriset nedan och slutpriset högst upp.

Steg 3

Ta reda på auktionsbetyget för kroppen. Denna information finns i det övre högra fältet på auktionsbladet. Alfanumeriska index används för att ange betyg. Om bilen är ny eller med låg körsträcka och är i utmärkt skick sätts den S. kännetecknas av en figur. Utmärkt skick markeras som 6, bra 5 och så vidare till 0, vilket indikerar allvarliga skador eller försäljning av fordonet för delar.

Steg 4

Kontrollera fordonet för skador. För att göra detta, se den utökade layouten längst ner på auktionsbladet. A-beteckningen kännetecknar reporna och numret kännetecknar dess storlek. E står för gropar, U står för bucklor. Bokstaven W indikerar att kroppsarbete utfördes och X att det är nödvändigt att byta ut en del av kroppen. S indikerar rost och C indikerar röta.

Rekommenderad: