Hur Man Dechiffrerar Auktionsbladet

Innehållsförteckning:

Video: Hur Man Dechiffrerar Auktionsbladet

Video: Hur man dechiffrerar information. 2024, April
Anonim

När ett fordon säljs på japanska auktioner är ett obligatoriskt attribut auktionsbladet, som fylls i av experter och innehåller fullständig information om fordonets skick. Dessutom anges all information i ett kodat betygssystem, så köparen har en svår uppgift att dechiffrera.

Hur man dechiffrerar auktionsbladet

Instruktioner

Steg 1

Studera auktionsbladet noggrant. Vanligtvis kan den delas in i sex huvudområden. Den första är högst upp och ser ut som en horisontell tabell med åtta celler. Den andra, tredje och fjärde zonen ligger något nedanför och består av tre bord placerade sida vid sida. Nedan är en bild av en bil med expertkommentarer. Längst ner finns den sjätte zonen, som anger registreringsinformation.

Steg 2

Läs informationen i det första området som innehåller fordonets auktionsinformation. Här anges partinummer, ägare, motorstorlek, karossmärke, modellnamn och tillverkningsår i ordning. I slutet är auktionsutvärderingen och salongutvärderingen. I detta fall indikerar bokstaven "A" ett oklanderligt tillstånd, bokstaven "B" och "C" - för obetydlig förorening, "D" - för en smutsig interiör.

Steg 3

Undersök den första tabellen till vänster under den övre zonen. Den anger giltighetstid, körsträcka, bilens färg, typ av bränsle, inre färg och livslängd, samt rattens placering. Följande är en tabell med anteckningar om typ av transmission, luftkonditionering, tillgänglighet av en servicebok och auktionsbladets giltighet. Efter det kommer en tabell som visar ytterligare utrustning, som har en krypterad form. SR står för ett taklucka, AW står för lättmetallfälgar, PS står för servostyrning, PW står för elektriska fönster, TV-stativ för TV, de övre tecknen indikerar krockkudden och de nedre visar navigationssystemet.

Steg 4

Dechiffrera expertens kommentarer och rapport samt bilkarossdiagrammet. I det här fallet används en bokstavsbeteckning för att karakterisera tillståndet. Bokstäverna A och B anger repor, E eller U för bucklor, S för rost, Y för hål, W, P för stenar och målade knölar, X för kroppsdelar som behöver bytas ut och XX-märken ersätter kroppsdelar. En digital beteckning används också, vilket kännetecknar felets allvar.

Rekommenderad: